Choroby przyzębia

Zdrowy, śnieżnobiały uśmiech wbrew pozorom nie dotyczy jedynie naszych zębów. Sekret zdrowego, pięknego uzębienia kryje się znacznie głębiej, czyli w zdrowych, zadbanych dziąsłach. W ostatnim czasie coraz więcej pacjentów zgłasza się do lekarzy stomatologów z problemami dotyczącymi przyzębia, które są kluczową strukturą utrzymującą zęby w doskonałej kondycji zdrowotnej.

Nie tylko próchnica

Choroby związane z przyzębiem, obok próchnicy, stanowią jedną z najczęstszych przyczyn utraty zębów. Według Światowej Organizacji Zdrowia chorobami przyzębia dotknięte jest około 80% dorosłej populacji, jednakże coraz częściej zdarza się, że choroby przyzębia dotykają ludzi młodych, a także dzieci.

Objawy świadczące o chorobach przyzębia

Jak podkreślają specjaliści ze Smile Design Clinic w Warszawie aby zapobiec nieprzyjemnym chorobom przyzębia, należy przywiązywać dużą wagę do codziennej higieny jamy ustnej oraz obserwowania dziąseł. Zdrowe dziąsła charakteryzują się bladoróżowym zabarwieniem, prawidłowym, równomiernym napięciem oraz sinusoidalnym kształtem zawieszonym nad szyjkami zębów. Jeżeli zaobserwujemy u siebie krwawienie, czy to podczas spożywania posiłków, czy podczas szczotkowania zębów, może to świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym. Zdarza się, że wokół dziąseł zaczynają pojawiać się zabarwione na czerwono zgrubienia wokół szyjek zębów lub szyjki ulegają obniżeniu się. Powoduje to nie tylko wrażliwość na zmiany temperatur, lecz także może być symptomem choroby. Co więcej, żadna zmiana położenia zęba w łuku zębowym nie powinna umknąć naszej uwadze. Najbardziej zauważalnym symptomem świadczącym o problemie z przyzębiem jest chybotliwość zęba, ból w trakcie rozgryzania pokarmów, spożywania napojów czy nawet podczas mówienia. W znacznej części przypadków chorobom dziąseł towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust oraz zaburzenia w odczuwaniu smaku. Powyższe objawy powinny spowodować, że pacjent uda się do lekarza stomatologa.

Czy każda choroba przyzębia objawia się w widoczny sposób?

Niestety, nie. Znaczna grupa pacjentów, u której rozwijają się choroby przyzębia, nie zauważa niepokojących objawów. Przykładowo, pacjenci nie zauważają znacznego obniżenia się kieszonek zębowych. To szczególnie niebezpieczne, gdyż może świadczyć o rozwijającej się infekcji tkanek znajdujących się wokół zęba czy wręcz postępującemu zanikowi wypustek kostnych. Często pacjenci bagatelizują ten problem.

Zdjęcie pantomograficzne

Aby uniknąć powyższych problemów, pacjenci raz na jakiś czas powinni zgłaszać się na wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Zdjęcie pantomograficzne pozwala stomatologowi wykryć wiele zmian chorobowych na długo przed pojawieniem się symptomów w jamie ustnej pacjenta. Nie należy zapominać, że zdjęcie pozwoli na wykrycie objawów próchnicy czy zmian nowotworowych. Wykonanie zdjęcia trwa kilka sekund i jest bezbolesne. To idealna profilaktyka dla zdrowia i pięknego uśmiechu.

Kliknij, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o: chorobach przyzębia i  proponowanych sposobach ich leczenia przez specjalistów ze Smile Design Clinic w Warszawie.