Piękno zaczyna się od skóry

W dobie rozwiniętego przemysłu, czasach gdy duża część społeczeństwa przemieszcza się samochodami, a dbanie o środowisko zyskało wymiar walki o przetrwanie dla przyszłych pokoleń, warto zastanowić się również jak zanieczyszczenia powietrza mogą wpływać na skórę. To w końcu największy organ człowieka, który stanowi barierę ochronną organizmu, przez co naraża się na bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. To także ta część naszego ciała, na której niemal od razu widać wszelkie zmiany toczące się w organizmie – niedobory witamin, zakłócenia gospodarki hormonalnej itp.

Kiedy potrzebny jest dermatolog?

Dermatolog, to lekarz zajmujący się leczeniem wszelkiego rodzaju chorób skóry – rumienia, różnych odmian trądziku, grzybicy i wielu, wielu innych. Zapytaliśmy ekspertów dermatologii z Wielospecjalistycznej Przychodni Lekarskiej Ortodentika jak dbać o skórę. Podkreślają oni przede wszystkim, że poza stosowaniem łagodnych kosmetyków do stosowania codziennego, nie należy rozwiązywać problemów zdrowotnych skóry na własną rękę. Przekazy medialne nierzadko bogate są w informacje o cudownych terapiach mających przywrócić skórze zdrowie. Nic jednak nie zastąpi konsultacji u doświadczonego specjalisty, który nie tylko trafnie zdiagnozuje problem, ale również dobierze odpowiedni sposób leczenia.  

Trądzik, brodawka – jak leczyć problemy skórne?

Najpopularniejszym schorzeniem dotykającym skóry jest trądzik, który wbrew powszechnie panującej opinii nie jest domeną ludzi młodych. Trądzikiem dermatolodzy nazywają  choroby związane ze wzmożonym wytwarzaniem łoju, czego efektem jest powstawanie zaskórników i grudek. Dodatkowo rozwijające się bakterie są przyczyną powstawania zmian zapalno-ropnych. Innym schorzeniem z jakim przychodzi spotkać się specjalistom są grzybice skóry i paznokci wywoływane są przez grzyby tlenowe, które powszechnie można spotkać w środowisku naturalnym i najbliższym otoczeniu. Do zakażenia może dojść podczas przymierzania butów w sklepie obuwniczym, korzystania z basenu czy dotykania bezdomnych zwierząt. Rozwojowi grzybicy sprzyjają pewne uwarunkowania jak wilgotny i gorący klimat czy niektóre choroby, takie jak na przykład cukrzyca. Korzystne warunki do rozwoju grzybicy stwarzać mogą również: 

  • nowotwory,
  • antybiotykoterapia,
  • niedobór witamin z grupy B,
  • oparzenia,
  • sterydoterapia,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zaburzenia odporności,
  • nieodpowiednia higiena,
  • ciąża. 

Podobnie jak grzybicą, dość łatwo można zarazić się również brodawką wirusową powszechnie znaną jako kurzajka. Kurzajki nie są łatwe do leczenia, mają bowiem skłonność do odrastania. Tworzą się po zakażeniu wirusem brodawczaka, do którego może dojść poprzez bezpośredni lub pośredni kontakt z nosicielem wirusa. Podobnie jak grzybicą, kurzajką można zarazić się w miejscach ogólnie dostępnych jak basen, ale także w innych miejscach przez które przewija się wiele osób i gdzie skóra może się stykać ze skażonymi przedmiotami czy powierzchniami. Dermatolodzy z Wielospecjalistycznej Przychodni Lekarskiej Ortodentika podkreślają jednak, że kontakt zdrowej skóry z wirusem nie zawsze musi skończyć się infekcją.  Najbardziej narażone na zakażenie są osoby z uszkodzonym naskórkiem i osłabionym układem immunologicznym – wówczas organizm może przegrać walkę z wirusem i dochodzi do zakażenia. 

Jaką terapię dermatologiczną wybrać?

W leczeniu wszystkich chorób, w tym również chorób skóry, warto jest postawić na wiedzę i doświadczenie specjalistów, którzy potrafią szybko i skutecznie rozwiązywać problemy skórne. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z dermatologiem, który wskaże odpowiednie postępowanie i oceni rodzaj problemu. W Łukowie czekają na Państwa specjaliści wielu dziedzin, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania:  https://www.ortodentika.pl/kontakt/